Jak produkuje się żółty ser
1
dobre mleko

Do produkcji żółtego sera niezbędne jest wysokiej jakości mleko – oczywiście bez żadnych antybiotyków i substancji hamujących, z odpowiednią kwasowością oraz zawartością tłuszczu. Dlatego jest ono wcześniej bardzo dokładnie badane w naszych laboratoriach.

2
skrzep i ziarno

Po pasteryzacji mleko wlewamy do kotłów serowarskich i dodajemy żywe kultury bakterii oraz podpuszczkę mikrobiologiczną powodującą koagulację mleka. W ten sposób otrzymujemy skrzep, który następnie kroimy do momentu uzyskania ziarna o odpowiedniej wielkości.

Warto wiedzieć, że do wyprodukowania 1 kilograma żółtego sera potrzebne jest ok. 10 litrów mleka! To najlepiej pokazuje, jak bardzo „skondensowany” i wartościowy żywieniowo produkt otrzymujemy na końcowym etapie produkcji. Sam proces wytwarzania żółtego sera jest długi i skomplikowany, ale efekt końcowy jest zawsze niezwykle satysfakcjonujący.

ser zolty
ser zolty
3

gęstwa serowa i formowanie

Ziarno serowe osuszamy, równocześnie mieszając gęstwę serową. Następnie odczerpujemy wydzieloną serwatkę. Gęstwa serowa jest wstępnie prasowana w celu wydzielenia większej ilości serwatki. Następnie ser poddajemy ostatecznemu prasowaniu pod odpowiednim naciskiem pras.

4
solanka i dojrzewanie

Bloki serowe umieszczamy w solance, a po wyjęciu z solanki pakujemy próżniowo i umieszczamy w dojrzewalni, gdzie ser nabiera głębi smaku oraz niepowtarzalnego charakteru. Po odpowiednim czasie dojrzewania, sery są analizowane laboratoryjnie, a następnie trafiają do magazynu chłodniczego, gdzie oczekują na transport do sklepów.