JAK POWSTAJE DOBRE MLEKO?
1
przyjęcie surowca

Mleko surowe, tzw. surowiec, czyli mleko „prosto od krowy”, dostarczają nam lokalni producenci. Zanim poddamy je dalszej obróbce, dokładnie je sprawdzamy, kierując się normami dla mleka przyjmowanego do skupu. Nie ma zmiłuj – wszystkie muszą być spełnione, ale to akurat dla wszystkich powinno być jasne. Jeśli odebrany surowiec zawiera antybiotyki (które mogły dostawać krowy) albo inne substancje hamujące (np. środki myjąco-dezynfekujące, którymi myto maszyny do dojenia), nie nadaje się do spożycia. Takie mleko dla dobra wszystkich idzie do utylizacji.

2
przechowywanie

Produkt zatwierdzony, czyli spełniający wszelkie wymagane normy, kierowany jest do dalszej obróbki. Po prostu przygotowujemy mleko do spożycia.

Produkcja mleka odbywa się od początku do końca z zachowaniem najwyższej staranności, tak by konsument otrzymał smaczny i bezpieczny produkt. Pokażemy Ci, jak wyglądają poszczególne etapy, które musi przejść, aby trafić na sklepowe półki. To proste! Proste jak idea Kanki, która przyświeca tworzeniu smacznych i zdrowych produktów. Zawsze szczerze mówimy o tym, jak wyglądają nasze procesy produkcyjne. Bo nie mamy nic do ukrycia. Po prostu.

mleko
3
odgazowanie i oczyszczanie

Świeżo wydojone mleko zawiera od 6% do 10% powietrza. To niestety wpływa niekorzystnie na jego jakość i proces produkcyjny, dlatego – zanim go zaczniemy – poddajemy surowiec odgazowywaniu, czyli usunięciu z niego powietrza. Następnym z kroków jest oczyszczanie go w przeznaczonych do tego maszynach, tzw. wirówkach. W nich także mleko jest odtłuszczane.

4
normalizacja i homogenizacja

Żeby każdy mógł wybrać mleko z odpowiadającą mu zawartością tłuszczu, produkcja standaryzuje zawartość tłuszczu, co nazywane jest normalizacją. Kolejnym zabiegiem jest homogenizacja, podczas której kuleczki tłuszczowe rozrywane są na mniejsze. To dzięki niej mleko jest lepiej przyswajalne, a na jego powierzchni nie pojawia się warstwa tłuszczu.

5
pasteryzacja

Aby mleko pozbawić wszelkich drobnoustrojów chorobotwórczych, podgrzewamy je do niezbyt wysokiej temperatury (78 +- 2 st. C) w krótkim czasie (15 sek.). W przypadku mleka UHT temperatura sterylizacji jest znacznie wyższa i wynosi min. 135 st. C. Czas podgrzewania jest jednak znacznie krótszy, proces zamyka się w 2-9 sek. Co ważne: obróbka termiczna nie wpływa na zawartość w mleku białka, tłuszczu, laktozy czy składników mineralnych.

mleko
6
gotowe mleko

Jak widzisz, wszystkie etapy produkcji są niezbędne, żeby na półkę sklepową, a potem na stół trafiło smaczne i zdrowe mleko. Wcześniej jest ono oczywiście odpowiednio pakowane. Do ostatniej chwili dbamy o najwyższą jakość gotowego produktu.