Jak się robi ukwaszoną śmietanę?
1
dobre mleko

Od mleka wszystko się zaczyna. Musi być ono oczywiście najwyższej jakości i wolne od antybiotyków. Dlatego każda partia mleka dostarczana do naszego zakładu mleczarskiego jest dokładnie badana i sprawdzane są jego parametry, takie jak zawartość tłuszczu, temperatura, kwasowość, białko i punkt zamarzania. Jeśli wszystko jest ok, mleko trafia do produkcji.

2
odwirowanie

W specjalnych wirówkach odwirowujemy nadmiar tłuszczu z mleka, czyli gotową śmietankę o określonej zawartości tłuszczu (np. 12%, 18%, 30% lub 36%). Gromadzimy ją w tankach i przygotowujemy do pasteryzacji.

Bez lekko ukwaszonej śmietany nie ma dobrego gotowania. Zwykle dodaje się ją do sosów, zup, mizerii, a także do owocowych deserów lub ciast. A jak się ją produkuje? Ujmując rzecz w dużym skrócie, śmietana powstaje po odwirowaniu surowego mleka.

smietana
smietana
3
pasteryzacja

Musimy mieć pewność, że śmietanka będzie pozbawiona szkodliwych mikroorganizmów. Dlatego poddajemy ją pasteryzacji. Podgrzewamy ją do temperatury powyżej 90 st. C w bardzo krótkim czasie, a następnie schładzamy.

4
ukwaszenie

Teraz musimy delikatnie ukwasić śmietankę, czyli poddać ją procesowi fermentacji. Odbywa się to bardzo prosto przez dodanie do śmietanki żywych kultur bakterii kwasu mlekowego. W ten sposób uzyskujemy odpowiednią konsystencję i strukturę śmietanki, obniżamy jej pH, a przede wszystkim nadajemy jej lekko kwaskowy smak. I to wszystko. Na koniec pozostaje nam już tylko zapakować gotową śmietanę do kubeczków i wysłać ją do hurtowni lub do sklepów.