Jak wytwarzany jest serek wiejski
1
najwyższej jakości mleko

Dobre mleko to podstawa. Aby go użyć do produkcji serka wiejskiego, najpierw dokładnie sprawdzamy jego najważniejsze parametry: kwasowość, temperaturę i zawartość tłuszczu. Badamy je także na obecność antybiotyków. Musimy mieć bowiem pewność, że dysponujemy surowcem najwyższej jakości. Mleko z nawet minimalną zawartością antybiotyków jest automatycznie dyskwalifikowane.

2
pasteryzacja

Chcąc mieć pewność, że mleko będzie pozbawione wszelkich szkodliwych mikroorganizmów, poddajemy je obróbce termicznej, czyli pasteryzacji. W ten sposób otrzymujemy czyste biologicznie mleko – idealne do produkcji twarogu.

Popularny serek wiejski produkujemy bardzo prostymi metodami. Tylko w ten sposób możemy uzyskać optymalną konsystencję, ziarnistość i naturalny smak.

serek wiejski
serek wiejski
3
żywe kultury bakterii, fermentacja i skrzep

Teraz zajmujemy się odpowiednim ukwaszeniem mleka. Dodajemy do niego żywe kultury bakterii i podpuszczkę, które wywołują kontrolowaną fermentację i powodują wytworzenie się skrzepu – zalążka naturalnego twarogu.

4
formowanie ziaren

Tworzenie charakterystycznych ziaren serka wiejskiego to nic innego, jak krojenie otrzymanego wcześniej skrzepu na drobne kosteczki. Podczas tego procesu wydziela się serwatka, którą delikatnie podgrzewamy, aby uzyskać idealnie twarde i sprężyste ziarna twarogu, które po procesie dogrzewania są płukane w celu dalszego usunięcia serwatki.

5
śmietanka i sól

Po oddzieleniu ziaren od serwatki, dodajemy do nich spasteryzowaną śmietankę oraz odrobinę soli do smaku. Całość dokładnie mieszamy. W ten sposób mamy już gotowy produkt, który możemy zapakować i wysyłać do sklepów. Proste, prawda?